Vārda dienu svin: Edijs, Edvīns / 16.05.2022

booked.net

Jaunumi

Izglītojoša nodarbība “Esi savas dzīves menedžeris”.

s dz m27. janvārī 10.a klases skolēniem izglītojošu un praktisku nodarbību cikla “Esi savas dzīves menedžeris”, 5. - noslēdzošā nodarbība “Par saikni starp prātu, emocijām un ķermeni”.
Psihisko veselību raksturo tas, kā jūties, domā un kā Tu tiec galā ar sava dzīves ceļa kāpumiem un kritumiem. Lai uzturētu labu psihisko veselību, par to ir jārūpējas, līdzīgi kā rūpējamies par savu fizisko veselību. Tāpat kā reizēs, kad pasliktinās organisma pašsajūta vai ir kāda fiziska trauma, arī psihiskās veselības grūtībās ir nepieciešams atbalsts. Ja Tu esi dusmīgs, uztraucies vai skumjš, nebaidies parunāt par savām jūtām ar draugu vai pieaugušo, kuram Tu uzticies. Bieži vairākas grūtības var piemeklēt vienlaicīgi. Reizēm nav viegli atšķirt, vai tas, kas ar Tevi notiek, ir tikai normāli ikdienas sarežģījumi, vai sākums nopietnākām problēmām. Piemēram,
uztraukties ir tikai normāli – īpaši pirms kontroldarbiem vai nokļūstot nepieredzētās situācijās. Bet, ja uztraukums kļūst tik liels, ka traucē Tev koncentrēties un sāk Tevi ierobežot, tad ir vērts tam pievērst uzmanību. Ar lielu daļu no grūtībām var iemācīties tikt galā – galvenais ir laicīgi saņemt drošu un zinošu atbalstu. Cilvēks jutīsies labi, ja būs līdzsvars starp emocijām un prāta slēdzieniem. Lai palīdzētu īstenot to dzīvē:

 • veido uz sadarbību vērstas attiecības;
 • veido uz jautājumu risināšanu vērstas attiecības;
 • iemācies atpazīst savas emocijas un saprast to cēloņus;
 • esi patiess attiecībās ar sevi, atzīsti savas izjūtas, piemēram, vilšanos un bezspēcību;
 • esi patiess attiecībās ar klasesbiedriem, draugiem, līdzcilvēkiem;
 • domā par situācijām kritiski, analītiski (cēloņu – seku sakarības);
 • pārdomā situāciju, esot maksimāli kontaktā ar realitāti, un uzdot sev jautājumu: „Kā es jūtos?”. Svarīgi būt zinošam, lai tad, kad palīdzība būs nepieciešama pašam vai tuviniekam, spētu iesaistīties situācijas risināšanā.
 • lūdz palīdzību līdzcilvēkiem un speciālistiem, kuriem uzticies;
 • apzinies, ka sadzīvot ar šķēršļiem jāmācās pašam, un tas ir process, kas prasa laiku un darbu ar sevi.

ATCERIES!

* Tev nav jātēlo, ka viss ir kārtībā. *Nenoliedz to, kā jūties. *Necieties. * Nesakod zobus. * Tu neesi viens. * Meklē palīdzību. * Tas ir normāli.
Izvēlies uzticamus informācijas avotus! Esi piesardzīgs – psihiskā veselība ir joma, kurā valda daudz novecojušas informācijas, aizspriedumu un nepatiesu pieņēmumu. Internets ir būtisks izziņas avots, taču vienmēr rūpīgi izvērtē informācijas uzticamību:

 • Vai resurss, kurā informācija ievietota, ir uzticams?
 • Vai tā ir pierādījumos balstīta?
 • Ja neesi drošs, meklē iespēju pārbaudīt to pie psihiskās veselības speciālista.

Lai veicinātu jauniešu prasmes, zināšanas un praktiskās iemaņas psihiskās veselības saglabāšanā un uzlabošanā, martā 10.-12.klašu skolēni aicināti uz bezmaksas izglītojošu un praktisku nodarbību ciklu Esi savas dzīves menedžeris.
Piecās tiešsaistes nodarbībās jaunieši ieguva padziļinātāku izpratni par emociju procesiem un savu emocionālo pasauli, kā arī apguva emociju regulācijas prasmes jeb emocionālo kompetenci. Nodarbībās apgūtais pilnveido prasmes, kas palīdz risināt konfliktus un novērst savstarpējo mobingu, kā arī veicina jauniešu spēju izvirzīt sasniedzamus mērķus un pārvaldīt stresu atbilstoši savai iekšējai motivācijai. Būtiska uzmanība tika pievērsta arī tēmām par atkarībām un emocionālajiem traucējumiem, kā depresija un trauksme, tādējādi veicinot skolēnu izpratni par šo traucējumu ietekmi uz veselību un iedodot instrumentus, kā rīkoties, saskaroties ar grūtībām. Nodarbības ļāva jauniešiem veidot izpratni arī par funkcionālām somatiskām saslimšanām, kā veģetatīvo distoniju, un ēšanas traucējumiem, kā arī pilnveidot prasmes atpazīt ķermeņa uztveres un dzimuma uztveres traucējumus, piemēram, dismorfiju un dzimuma disforiju.
Paldies programmas veidotājiem: ārstei-psihiatrei Jeļenai Vrubļevskai, ārstam-psihoterapeitam Andim Užānam, ārstei-rezidentei psihoterapijā Laurai Valainei, psiholoģei Judītei Iliško, sociālai pedagoģei Lailai Šķudītei, fizioterapeitei Zanei Strodei un uztura speciālistei Tatjanai Tepo.
Esi savas dzīves menedžeris

Ādažu vidusskola

Reģ. Nr. 4313901280

Gaujas ielā 30, Ādažos,

Ādažu novadā, LV – 2164

T: 67996165; F: 67996276

e-pasts: skola@adazuvidusskola.lv

Skolas mājas lapa:

www.adazuvidusskola.lv

T: 67996248; M: 26069408

 e-pasts: anita.milanceja@adazuvidusskola.lv

Piekļūstamības paziņojums
Simbols e

e-adrese

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība.

Turpinot vietnes apskati, jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes jūsu ierīcē. Savu piekrišanu jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Piekrītu

Search